MEDYTACJA

Medytacja to, w ogólnym ujęciu, ćwiczenie w psychicznej dyscyplinie, mające na celu przejście umysłu od pełnego niepokoju paradygmatu „myślenia” do głębszego stanu relaksacji i stabilności, związanego ze skupieniem na jednym punkcie odniesienia.

Medytacja pomaga wieść zdrowsze, spokojniejsze, bardziej produktywne i satysfakcjonujące życie. Współczesne badania dotyczące ludzkiej natury i konstytucji wskazują, że relaksacja, koncentracja i trwanie w postawie samoobserwacji  wspomagają metabolizm, pracę serca, układu oddechowego i układu krążenia oraz funkcjonowanie mózgu.

Rozwój duchowy będący wynikiem medytacji przynosi poczucie szczęścia przewyższającego wszystkie inne. Medytacja nadaje życiu większe znaczenie, sprawia, że jest ono przyjemniejsze i bardziej harmonijne. Rozwija też siłę umysłu. Studenci praktykujący medytację mają lepszą pamięć i osiągają lepsze wyniki w nauce. Wielu pacjentów w medytacji poszukuje ulgi w bólu i nadmiarze stresu. Ci, którzy ją praktykują, mają mocny, zdrowy sen. Medytacja od wieluset lat należy do praktyk stosowanych w wielu religiach.

Istnieje wiele różnych odmian medytacji, obejmujących szeroki wachlarz duchowych i psychologicznych praktyk, nastawionych na osiągnięcie różnych celów, takich jak zwiększenie zdolności koncentracji, kreatywności, samoświadomości, odprężenia czy przywrócenie równowagi umysłowej.

Jeśli naprawdę chcecie wiedzieć, czym jest medytacja, po prostu zamknijcie oczy i spróbujcie zobaczyć swoją twarz we własnym umyśle. Na początku może to być trudne, ale w końcu będziecie w stanie zobaczyć siebie swoim umysłem. Stopniowo próbujcie później zobaczyć w ten sposób całe swoje ciało i poczuć psychiczne ukojenie.

Medytacja jest bardzo popularna na Sri Lance, zwłaszcza wśród wyznawców Buddyzmu. Buddyjska medytacja ma na celu rozwój i wzmocnienie  siły umysłu. Na wyspie rozsianych jest ponad tysiąc ośrodków medytacyjnych. Sri Lanka to piękny kraj, miejsce pełne naturalnie rosnących lasów, rezerwatów przyrody, wodospadów itp. Większość ośrodków medytacyjnych umiejscowiona jest w sposób, który pozwala człowiekowi poczuć się częścią otaczającej go natury. Rozpoczynając praktykę medytacyjną w jednym z tych ośrodków, w jakimś odległym od cywilizacji rejonie kraju, bardzo szybko można osiągnąć rezultaty.

Lankijczycy są najczęściej wyznawcami czystego Buddyzmu Theravadi, opartego na oryginalnym przekazie nauk Buddy w języku Pali. Istnieją historyczne dowody na to, że starożytny król Dharmashoka z Indii przekazał Buddyzm Theravadi przez swojego syna – Arahata Bhikku Mahindę – ówczesnemu królowi Sri Lanki Devanampiyathissie. Od tego czasu  Lankijczycy są oddanymi wyznawcami  Buddyzmu Theravadi, który naucza dwóch systemów medytacji – określanych jako Samatha i Vidarshana. Pierwszy ma na celu odizolowanie części ciała i koncentrację, drugi skupia się na sposobach oddychania. Obecnie w ośrodkach medytacyjnych Sri Lanki przebywa wielu Europejczyków, którzy praktykują oba systemy medytacyjne przez okres od jednego lub dwóch tygodni, po wiele miesięcy.

Ayurveda wskazuje na podobny cel medytacji, tzn. poprawę funkcjonowania organizmu i systemu odpornościowego.

Tu, w Polsce, specjalistyczny ośrodek terapii ayurvedyjskich, panchakarmy i medytacji, mieści się w interesującym, zróżnicowanym kulturowo pejzażu.

Według ayurvedy jedną z najszybszych i najbardziej skutecznych praktyk zmierzających do osiągnięcia spokoju i kontroli umysłu jest właśnie medytacja. Najkorzystniejszą porą dnia na praktyki tego rodzaju są wczesne godziny poranne, tuż po wschodzie słońca lub zaraz po przebudzeniu, a także godzinny wieczorne, przed kolacją. Medytacja poranna sprawi, że spokój będzie towarzyszył Wam przez cały dzień, aż do wieczora.

Według ayurvedy, tradycyjnego systemu medycznego, wywodzącego się z Indii i Sri Lanki, podstawą zdrowia jest równowaga między trzema energiami w ciele. Znane są one powszechnie jako trzy dosze – vata, pitta i kapha. Zgodnie z ayurvedą trzy doshe zarządzają wszystkimi funkcjami organizmu, a zaburzenie równowagi pomiędzy nimi prowadzi do różnych schorzeń.

Ayurveda odnosi się do wszystkich aspektów życia człowieka, który składa się z ciała, umysłu i ducha, dając nam naturalny system uzdrawiania i zapobiegania chorobom poprzez oczyszczanie i odnawianie organizmu. Mówiąc najogólniej uczy sztuki właściwego życia, nastawionego na długowieczność. Nie koncentruje się na objawach, lecz dociera głęboko do źródeł choroby. Wszystkie medyczne preparaty ayurvedyjskie wytwarzane są z naturalnych roślin, ziół i warzyw, dzięki czemu nie dają one żadnych efektów ubocznych czy  niepożądanych następstw. Dlatego też ayurveda daje tak świetne rezultaty w uzdrawianiu i odnowie biologicznej.

Medytacja – co to jest?

Wiele osób uważa medytację za sposób oddawania czci lub rodzaj modlitwy. W rzeczywistości jest jednak inaczej. Medytację można zdefiniować jako skoncentrowaną świadomość podczas gdy oddajemy się jakiemukolwiek zajęciu. Jeśli tylko potrafimy w tym czasie skupić umysł całkowicie na tej czynności, jest to medytacja. Jeśli jesteś w stanie kontrolować umysł i skupiać go na tym, co robisz, nie pozwalając na najmniejsze nawet rozproszenie uwagi, jest to efektywna medytacja.

Medytacja nie jest techniką, lecz prostym sposobem życia. Ma na celu przerwanie niekończącego się procesu myślowego. Kiedy umysł jest uwolniony od rozproszonych myśli i utrwalonych wzorców, znajduje się w stanie uważności. Medytujący zaczyna odczuwać stopniowe wygaszanie czynności umysłowych, pozostając skoncentrowanym na jednej tylko myśli.

Do niedawna uważano powszechnie, że medytacja jest czymś dla starszego pokolenia, nie dla ludzi młodych. Obecnie jednak staje się ona popularna wśród ludzi w każdym wieku i każdej pozycji społecznej. Wiele współczesnych publikacji naukowych i medycznych wskazuje na ogólne dobroczynne działanie medytacji, choć temat ten nadal wymaga bardziej szczegółowego zbadania.

Termin „medytacja” wywodzi się od dwóch łacińskich słów: meditari (myśleć, rozmyślać, ćwiczyć umysł) i mederi (uzdrawiać).

Sanskryckie pochodzenie tego słowa to medha, co oznacza mądrość.

Klasyczne teksty Jogi podają, że aby osiągnąć ostatni, prawdziwy etap medytacji trzeba przejść przez wszystkie inne etapy. Jest to przygotowanie formalne: psychiczne i fizyczne, następnie kontrola inicjacji, koncentracja na oddechu i przygotowanie umysłu do długotrwałej relaksacji, i wreszcie etapy zaawansowane: koncentracja, kontemplacja i ostatecznie pochłonięcie (absorpcja). Nie ma potrzeby opanowania do perfekcji działania jednego etapu, by móc przejść do następnego. Podejście Jogi opiera się na jednoczesnym stosowaniu po trochu zaleceń z wszystkich tych etapów.

Regularna, zrównoważona praktyka tych technik uwalnia energię ciała i umysłu, oraz poszerza świadomość. Nie jest to tylko subiektywne wrażenie, ale też empirycznie dowiedziony przez naukowe badania fakt.

JOGA

Joga łagodzi psychiczne skutki stresu, relaksuje i buduje wewnętrzny spokój. Ma działanie terapeutyczne i profilaktyczne. Niektóre z ayurvedyjskich programów uzdrawiania zawierają jogę i medytację, które pomagają przywrócić i utrzymać równowagę między trzema doshami. W niektórych przypadkach praktyka jogi i medytacji jest integralnym elementem harmonogramu każdego dnia.

Nasi nauczyciele jogi pogłębią wiedzę i umiejętności każdego, zarówno osób początkujących, jak i bardziej zaawansowanych.

Joga i jej zastosowania

Przy stałym wzroście zapadalności na choroby związane z trybem życia, takie jak zaburzenia układu sercowo-naczyniowego, nadszedł czas by wziąć pełną odpowiedzialność za swój stan zdrowia.

Na ile jesteśmy świadomi faktu, że jeśli przeprogramujemy swoje naturalne techniki oddechowe pomoże nam to nie tylko zapobiec takim problemom, ale też zniwelować te już istniejące? Tak! To zostało już udowodnione. Wiodący specjaliści w dziedzinie kardiologii podkreślają obecnie korzyści płynące z właściwego sposobu oddychania. Zaskakujący jest fakt, że niemal nikt z nas nie wykorzystuje w pełni wydolności naszych organów oddechowych. Sytuację pogarsza jeszcze siedzący tryb życia, prowadzący do wielu schorzeń, potocznie zwanych zaburzeniami cywilizacyjnymi.

Pierwsze pytanie, jaki przychodzi w związku z tym do głowy, brzmi: jak mogę zmienić swój naturalny sposób oddychania? Cóż, choć brzmi to nieprawdopodobnie, jest możliwe. Poprzez trening i wytwarzanie w ciele konkretnych nawyków oddechowych możemy przeprogramować nasz nieświadomy system oddychania na nowy.

Ten system nazywa się Pełnym Jogicznym Oddechem (Full Yoga Breath), albo po prostu oddechem jogi.

Przedstawię teraz pokrótce tę technikę oraz płynące z niej liczne korzyści.

Najpierw proszę położyć się na plecach, odwodząc lekko ręce i nogi, wzrok utkwić w suficie, a następnie zamknąć oczy i odprężyć się. Po pewnym czasie osiągnięty zostanie pożądany efekt. Oddech jogi sam pojawi się w naturalny sposób.

Pełny jogiczny oddech to podstawa istotnych technik oddechowych stosowanych w jodze, określanych w sanskrycie jako „pranayama” i znanych ze swych rozlicznych zalet.

Namacalne dobroczynne efekty pełnego oddechu jogicznego:

  • ustąpienie ostrego i chronicznego napięcia mięśniowego w okolicach serca i narządów trawiennych

  • pomoc w pokonaniu strachu przed bezdechem u osób cierpiących na choroby układu oddechowego, takie jak astma czy rozedma płuc oraz rzeczywiste zwiększenie wydolności płuc

  • poprawa stymulacji nerwowej w obrębie układu sercowo-naczyniowego

  • znaczące obniżenie niepokoju na tle emocjonalnym i nerwowym

  • poprawa procesów detoksykacyjnych poprzez zwiększenie wymiany tlenu i dwutlenku węgla

  • uspokojenie umysłu i przywrócenie równowagi psychicznej

Niezwykłe jest to, że praktykowanie tej jednej techniki oddechowej wspomaga zarówno naszą witalność, jak i podnosi poziom odprężenia.

Czy potrzebna jest jeszcze jakaś dodatkowa motywacja, by zacząć?

Warto skorzystać z szansy, jakiej nigdy wcześniej nie było.

Dlaczego pozycje jogiczne są tak istotne:

Pozycje jogiczne opracowywane były przez setki lat badań i doświadczeń. Pomyślane są w taki sposób, aby maksymalnie:

  • zwiększać elastyczność ciała i likwidować blokady energetyczne, co prowadzi do poprawy ogólnego stanu zdrowia

  • wspomagać spalanie tłuszczu i pozbywanie się nadwagi (będącej kolejną przyczyną wielu schorzeń)

  • masować organy wewnętrzne i rzadko stymulowane części ciała, takie jak gruczoł tarczowy

  • wspomagać leczenie różnych zaburzeń – od najpospolitszych bólów pleców, przez artretyzm, po pozornie niepowiązane zaburzenia takie jak jąkanie

Zaleca się zatem włączyć wykonywanie pewnych pozycji jogicznych do stałych elementów harmonogramu dnia.